Skip to main content

Počutje na kmetiji: krepitev virov in znanj (PoljaMoči)

Opis

Projekt se osredotoča na kmečko prebivalstvo, ki se sooča z različnimi izzivi na področju duševnega zdravja zaradi specifičnih okoliščin, v katerih živijo in delajo. To vključuje dolg delovni čas, socialno izolacijo, negotovost zaradi vremenskih in tržnih razmer, stigmatizacijo težav v duševnem zdravju, omejenim dostopom do psihosocialnih storitev idr. Projekt nagovarja izboljšanje duševnega zdravja kmečkega prebivalstva v Sloveniji na osnovi celostnega pristopa, ki zajema izobraževanja in dvig kompetenc na področju skrbi za dobro duševno zdravje in zmanjšanje psihosocialnih tveganj. Kmečko prebivalstvo je zaradi specifičnih pogojev dela in življenja izpostavljeno velikim psihosocialnim obremenitvam, zato so cilji projekta usmerjeni v implementacijo izobraževalnih gradiv in aktivnosti, ki bodo pomagala kmečkemu prebivalstvu, da bo lahko bolj učinkovito upravljal s stresnimi okoliščinami dela in življenja na kmetijah ter lažje poskrbel za dobro duševno zdravje.

Glavni cilji projekta so:

1) Dvig pismenosti o duševnem zdravju in krepitev podpornih dejavnikov za dobro duševno zdravje kmečkega prebivalstva.

2) Zmanjšanje psihosocialnih obremenitev in stopnje samomorilnosti med kmečkim prebivalstvom.

3) Izdelava programov, vsebin, orodij in strokovnih gradiv za nudenje psihosocialne podpore in opismenjevanje o duševnem zdravju.

4) Izvedba izobraževanj in usposabljanj ter krepitev kompetenc za izvajanje programov psihosocialne podpore.

5) Izvajanje preventivnih aktivnosti, ki pripomorejo k zmanjšanju tveganega vedenja kmečkega prebivalstva.

Ciljne skupine:

Primarna ciljna skupina: kmetje in člani kmečkih družin

Podskupine: mladi kmetje (prevzemniki), ženske na kmetijah, starejši kmetje, migrantski kmetijski delavci in sezonski delavci

Posebne ciljne skupine, ki jih bomo tudi vključili v naše projektne aktivnosti so še:  stanovska združenja v kmetijski panogi, izvajalcev zdravstvenih in socialnih storitev v podeželskem okolju.


Ključne povezave

Raziskovalni projekt

Ključne besede
duševno zdravje
izobraževanje