Ocenjevanje izvorov psihosocialnih tveganj v zdravstvenih, socialnih in izbranih dejavnostih javnega sektorja: e-orodje za celovito podporo promociji zdravja zaposlenih
Vodja projekta na ZRC
Dr. Lilijana Šprah-
Naslov v izvirniku
Ocenjevanje izvorov psihosocialnih tveganj v zdravstvenih, socialnih in izbranih dejavnostih javnega sektorja: e-orodje za celovito podporo promociji zdravja zaposlenih
Sodelavci
Dr. Lilijana Šprah, Urška Smrke, Saša Zorjan, Dr. Sanja Cukut Krilić-
Trajanje projekta
15. avgust 2015–15. januar 2017 -
Vodilni partner
ZRC SAZU
-
Vodja projekta
dr. Lilijana Šprah
-
Finančni vir
Zavod za zdravstveno zavarovanje (ZZZS)
Partnerji
Inštitut za produktivnost, Zveza svobodnih sindikatov Slovenije
Namen projekta je izdelava e-orodja za prepoznavanje in obvladovanje psihosocialnih tveganj v delovnem okolju, s ciljem zboljševanja zdravja in zmanjševanja obsega zdravstvenega absentizma zaposlenih v zdravstvenih, socialnih in izbranih dejavnostih javnega sektorja. E-orodje bo omogočalo presojo najbolj obremenilnih dejavnikov, povezanih z doživljanjem prekomernega stresa in oblikovanje ustreznih ukrepov za njegovo obvladovanje.
Projekt je na podlagi Javnega razpisa za sofinanciranje projektov za promocijo zdravja na delovnem mestu v letu 2015 in 2016 finančno podprl Zavod za zdravstveno zavarovanje.
Predavanje na strokovnem posvetu Promocija zdravja na delovnem mestu – učinkovita orodja in dobre prakse. Laško, 26. - 27. november 2015.
Predavanje na posvetu Društva varnostnih inženirjev Ljubljana. Ljubljana, 31. marec 2016.
Predstavitev orodja OPSA na 7. mednarodnem kongresu psihologov (Kranjska Gora, 22. - 24. 9. 2016)
Strokovno usposabljanje »KAKO MERITI PSIHOSOCIALNE OBREMENITVE IN DONOSNOST PROMOCIJE ZDRAVJA?«
Spletna aplikacija e-OPSA (Orodje za celovito podporo promociji zdravja na delovnem mestu)
- Dostop do aplikacije: www.opsa.si
- Predstavitvene zloženke
- Predstavitev e-OPSA (povezava)
Utrinki iz delavnic »KAKO MERITI PSIHOSOCIALNE OBREMENITVE IN DONOSNOST PROMOCIJE ZDRAVJA?«
Delavnic, ki so potekale od oktobra do decembra 2016 na 9 lokacijah (Ljubljana, Maribor, Koper, Petanjci, Škofja Loka, Postojna, Krško, Novo mesto, Nova Gorica), se je udeležilo 133 strokovnjakov za varna in zdrava delovna mesta, ki so se usposobili za delo z e-orodjem za celovito podporo promociji zdravja zaposlenih (e-OPSA in KALDOZ).
Javna predstavitev rezultatov projekta: Koliko stanejo posledice stresa v delovnem okolju, kako jih omiliti in privarčevati? (vabilo - pdf)