Skip to main content

Upravljanje z družbenimi pritiski in osebnimi stiskami na družinskih kmetijah

Opis

Cilj bilateralnega sodelovanja je skupni premislek ameriških in slovenskih raziskovalk in raziskovalcev o učinkovitosti kulturno specifičnih odzivov na univerzalni pojav stresa v kmetovanju. Čeprav so kmetje v ZDA in Sloveniji izpostavljeni stresu v kmetovanju zaradi podobnih mega trendov v globalnem kmetijstvu, so (sistemski) konteksti odzivov in pomenov, ki jim jih kmetje pripisujejo, kulturno specifični. Tako imamo na eni strani v ZDA (Iowi) uveljavljeno tradicijo kmetijske medicine in programe raznovrstnih oblik pomoči ljudem, ki kmetujejo (npr. v okviru Iowa’s Center for Agricultural Safety and Health – I-CASH), na drugi strani pa je v Sloveniji na voljo učinkovit sistem javnega zdravstva, vendar brez uveljavljene kmetijske medicine in posebnih oblik pomoči, ki bi bile specializirane za upravljanje s stresom v kmetovanju.

Z izmenjavo bilateralnih obiskov se pričakuje, da bosta obe strani skupno premislili prednosti in pasti prenosa »dobre prakse« upravljanja s stresom v kmetovanju. Tako bo:

  • V okviru (krajšega) obiska v Sloveniji vodja ameriške strani raziskovalce in zainteresirane deležnike v kmetijstvu in zdravstvu seznanila z učinkovitostjo programov za upravljanje s stresom v kmetovanju, kot ga zagotavlja Iowa’s Center for Agricultural Safety and Health. Javna predavanja za omenjene javnosti bo organiziral slovenski tim. Obenem se bo vodja ameriške strani kot antropologinja in večletna direktorica I-CASH v Sloveniji seznanila s kontekstom sprememb v kmetovanju po letu 1991 in raziskavami, ki v Sloveniji prvič potekajo na temo virov stresa v kmetovanju in njegovega upravljanja.
  • V okviru (daljšega) obiska v ZDA (Iowa, I-CASH) pa se bo vodja slovenske strani seznanila s programi podpor oz. dobrega počutja, ki jih zagotavlja I-CASH. Tovrstna izmenjava je več kot koristna, saj se zdaj v Sloveniji prvič oblikujejo konkretne pobude za vzpostavitev programov in pomoči na področju dobrega počutja za kmete v okviru Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije.


Raziskovalni projekt