Skip to main content

10

OKT

16:00

Svetovni dan duševnega zdravja 2024

»Zdaj je čas, da duševno zdravje postane steber zdravega in uspešnega delovnega okolja«


Osnovni podatki

10. oktober 2024 ob 16:00
Atrij ZRC SAZU
Organizator: OMRA
Opis

Zaposleni odrasli preživijo na delovnem mestu več časa, kot ga porabijo za katero koli drugo dejavnost v svojem življenju. To jim poleg preživetja omogoča tudi uresničevanje osebnih ambicij in poslanstva. A zelo pogosto se dogaja, da temu ni tako. Mnogi se na delovnem mestu slabo počutijo in doživljajo številne duševne stiske. Pogosto se soočajo tudi z epizodami depresije in tesnobe. To pa negativno vpliva na njihovo produktivnost. Po ocenah Svetovne zdravstvene organizacije breme težav v duševnem zdravju zaposlenih znaša na letni ravni okrog 930 milijard evrov. Raziskave kažejo, da se za vsak evro, vložen v programe za krepitev duševnega zdravja na delovnem mestu, pričakuje povratek približno štirih evrov v obliki večje produktivnosti in zmanjšanja stroškov, povezanih z bolniško odsotnostjo, fluktuacijo zaposlenih ter zdravstvenimi stroški. Mnogi delodajalci se tako že dobro zavedajo, da skrb za duševno zdravje na delovnem mestu koristi ljudem, delavnim organizacijam in tudi družbi.

Slogan letošnjega svetovnega dneva duševnega zdravja »Zdaj je čas, da postavimo na prvo mesto duševno zdravje v delovnem okolju!« nas spodbuja k razmisleku o tem vidiku duševnega zdravja ter nas nagovarja k ozaveščanju o pomembnosti zdravih delovnih pogojev in socialne vključenosti ter oblikovanju takšne delovne klime, v kateri so zaposleni, produktivni in se hkrati tudi dobro počutijo.

Tudi v okviru programa OMRA bomo ob letošnjem svetovnem dnevu duševnega zdravja v četrtek, 10. 10. 2024 s pričetkom ob 16.00 organizirali izobraževalni dogodek v Atriju ZRC (Novi trg 2, Ljubljana), ki bo opozoril na pomen skrbi za dobro duševno zdravje.

Program:

16.00: Odprtje likovne razstave izdelkov, ki so jih pripravili uporabnice in uporabniki nevladnih organizacij na področju duševnega zdravja.

16.15 -- 17.45: Predavanje »Psihoterapija – kako izbrati primernega psihoterapevta zase, kako poteka, kako deluje in kakšne rezultate lahko pričakujemo?«

Psihoterapija je učinkovit način, kako poiščemo poti iz svojih težav. Vendar pa je izbor psihoterapevta lahko dodaten izziv, s katerim se srečamo takrat, kadar želimo poiskati strokovnjaka, ki bi nam pomagal na tej poti.  Predavanje bo podalo razlago, kako se znajti ob ponudbi psihoterapevtov na trgu in poiskati primernega psihoterapevta zase, kako si postaviti cilje psihoterapije, kako psihoterapija deluje, kaj lahko pričakujemo od psihoterapije in kako vedeti ali psihoterapija deluje na nas.

Predavanje bo izvedla Snežana Kragelj, univ. dipl. pedagoginja, sociologinja, coachinja in integrativna psihoterapevtka.

Predavateljica je zaposlena v zasebni psihoterapevtski praksi, kjer izvaja psihoterapijo in coaching za odrasle. Kot svetovalna delavka deluje tudi v različnih organizacijah, kjer usmerja tako vodstven kader kot zaposlene k uspešnejšemu delu. 

17.45 -- 19.15: Predavanje »Return to Senses: Oblikovanje delovnih prostorov po meri čutil«

Prostor na nas vpliva preko čutil, in če so ta preveč ali premalo spodbujana, to telesu predstavlja stres, ki je v razvitem svetu glavni povzročitelj izčrpanosti, depresije in drugih zdravstvenih težav. Prostor tako igra pomembno vlogo pri ohranjanju in krepitvi zdravja, zato bo predavanje predstavilo, kako s senzorično arhitekturo ustvarjamo prostore, ki lajšajo stres in krepijo občutek povezanosti.

Predavanje bo izvedla Anja Humljan, diplomirana inženirka arhitekture. Predavateljica je živela v New Yorku, Madridu in Singapurju, kjer je med ljudmi opazila podobne težave – odtujenost in stres. Na singapurški medicinski fakulteti je razvijala pristop "Return to Senses", ki ustvarja prostore za več povezanosti in manj stresa. Kot avtorica mednarodne knjige in fotografij The Urban Yoga je raziskovala povezavo med arhitekturo, umetnostjo in čuječnostjo.

VSTOP NA DOGODEK JE PROST, VLJUDNO VABLJENI!